Historie šipek
Počátky šipek sahají stovky let zpět a vyvinuly se do globálního fenoménu, který dnes známe. V současnosti vidíme nejlepší hráče světa soutěžit na profesionální úrovni o miliony liber v prize money. Abychom však odhalili historii šipek, musíme se vrátit až do 14. století a středověku!
Tento článek se podívá na to, kdo vymyslel šipky a kde mají původ, a následně prozkoumá, jak se z jednoduché hry v hospodě stala soutěžní disciplína, kterou dnes sledují tisíce fanoušků po celém světě.
Počátky hry
Historii šipek lze vystopovat až do středověké Anglie ve 14. století. Historici tvrdí, že tehdy to nebyly šipky, jak je známe dnes, ale jejich nejstarší verze byla přijata vojáky a hrála se jako vojenská zábava. Vojáci si mezi sebou konkurovali házením hrotů kopí do vinařských sudů, které byly postaveny na bok. Šipky byly tehdy vnímány jako užitečná volnočasová aktivita, která pomáhala vojákům procvičovat si cíl. Tento raný původ se postupně vyvinul do používání kmenů stromů jako cíle na házení ostrých předmětů, přičemž kruhy na průřezu kmene inspirovaly dnešní kruhy na terčích.
Moderní šipky pocházejí z Francie z 19. století, kde hráli s fléchettes (znamenající „malé šípy“), které byly vyrobené ze dřeva, ale měly také kovový hrot a letky z krocaních per. Základy šipek, míření a házení do terče, zůstaly až dodnes, ale pokroky v materiálech a technologii znamenají, že hráči dnes často používají sady wolframových šipek.
Anglické šipky pocházejí z jarmarků, kde byl terč rozdělen do různých číslovaných segmentů a na získání ceny jste museli dosáhnout určitý celkový počet bodů s vašimi šipkami. Předpokládá se, že odtud pochází myšlenka číslovaných sekcí na terči, což je něco, co vidíme i dnes s profesionálními terči zobrazujícími čísla 1-20 a hráči se střídají v míření na určité číslované segmenty.
Od těchto raných začátků, kdy šipky byly volnočasovou aktivitou pro vojáky a následně jarmareční hrou, se rychle staly soutěží, která přetrvala až dodnes. Šipky se postupně měnily, než se staly hrou, kterou dnes známe, ale historie naznačuje, že samotný začátek šipek se dá datovat již více než 700 let zpět.
Šipky v anglických hospodách
19. století přineslo rozšíření různých verzí šipek, ale stále nebyly zcela sjednocené a organizované. V tomto období ještě nevznikl žádný standardní soubor pravidel, přestože hra pokračovala v exponenciálním šíření. Hospody v Anglii začaly zahrnovat terče na šipky a brzy se vymyslely hry, přičemž mnohé regiony měly vlastní design terče. Například londýnský terč 5-ky byl rozdělen do 12 sekcí, sestávajících pouze z 20, 15, 10 a 5 segmentů. Yorkshire terč měl segmenty 1-20, ale bez trojitých polí, jen s jednoduchými a dvojitými.
Hraní šipek v hospodě v Londýně, 1974. Foto: Klaus D Peter přes Wikicommons
Nicméně, zavedení šipek do hospod čelilo výzvám a v roce 1908 byl Jim Garside, majitel hospody Adelphi Inn v Leedsu, předveden před soud za to, že v jeho hospodě dovolil hrát šipky. Tehdy bylo v hospodách zakázané hazardní hry nebo hry náhody, takže pan Garside musel před soudem dokázat, že šipky nejsou hrou náhody, ale spíše hrou dovednosti. Majitel přinesl s sebou Williama 'Big Foot' Annakina, který byl tehdy považován za jednoho z nejlepších hráčů šipek v oblasti, aby hodil do terče a zasáhl několik cílů po sobě, což soud následně deklaroval, že šipky jsou legální hrou dovednosti.
Hospodská scéna šipek pokračovala v růstu své popularity před první světovou válkou, přičemž se začaly zavádět hospodské ligy. Národní šipková asociace (NDA) byla založena v roce 1925, aby pomohla vytvořit formální pravidla pro hru a zůstala na čele až do začátku druhé světové války. Ve 30. letech byly šipky v některých částech Spojeného království zakázány, včetně Liverpoolu, Glasgow a Huddersfieldu, z důvodů jako zdravotní důvody, nebo že podporují opilství, nebo že by povzbudily mladé lidi vstoupit do hospod. Tyto zákazy byly nakonec zrušeny po druhé světové válce.
Kdo vymyslel šipky?
Ačkoli přesně nevymyslel hru šipky, Brian Gamlin je obecně připisován jako vynálezce číslovacího systému používaného na moderních terčích. Pan Gamlin, muž z Bury v Lancashire, přišel s číselným pořadím 1-20 koncem 80. let 19. století, které je na terčích zobrazeno dodnes. Vynález tohoto číslovacího systému se považuje za jednu z nejvýznamnějších změn, které pomohly šipkám získat ještě větší popularitu a uznání jako sportu.
Čísla 1-20 jsou na terči uspořádána v pořadí, které není náhodné, ale záměrné, aby poskytlo hře hloubku a míru férovosti. Segment 20 se nachází na vrchu terče, s číslem 5 nalevo a číslem 1 napravo, s cílem učinit nejvíce odměňující cíle těžší zasáhnout, čímž se odměňují přesnější hráči a trestají méně přesní. Segment 19 je umístěn na druhé polovině terče, což pomáhá snížit možnost 'šťastných zásahů' a snižuje element náhody ve hře.
Terče používané dnes, které jsou vyrobené z sisalových vláken, se datují do 30. let 20. století. Edward Leggatt nejprve vytvořil bezpachové jíly, z nichž začal vyrábět terče začátkem 20. let, přičemž terče byly předtím vyrobeny ze dřeva nebo navinutého papíru, korku a gumy. Sisalové terče se ukázaly být efektivní a dlouhotrvající. V 70. letech se sisalový terč stal standardem pro velké soutěže a zůstal jím více než 50 let.
Typický terč dnes má průměr 47,08 cm a je rozdělen do 20 sekcí, s bullseye a vnějším bullseye uprostřed. Segmenty jsou odděleny kovovým drátem, přičemž neustálé pokroky v technologii vedou k používání tenčích drátů, což pomáhá eliminovat možnost 'odskoku', když šipka trefí drát a vypadne z terče.
Šipky během světových válek 20. století
Četař-major Tahuriotangi, z maorské kontingentní druhé echelonu, si vzal svůj vlastní terč do Anglie a měl ho připevněný na opasku, když novozélandští vojáci přistáli v anglickém přístavu nedávno. (Evening Post, 05. srpna 1940). Alexander Turnbull Library, Wellington, Nový Zéland. Kredit: Sport and General Photo (records/17746070)
Po růstu hospodské scény šipek v 10. a 20. letech 20. století, se v roce 1927 konaly první mistrovství News of the World Individual Darts Championship organizované NDA – turnaj, který zanechal dlouhodobé dědictví v historii šipek. První uspořádání News of the World obsahovalo 1 010 účastníků a pokrývalo jen metropolitní oblast kolem Londýna, než se turnaj rozšířil na většinu Anglie. Edice z roku 1938/39 měla neuvěřitelné pole více než 280 000 hráčů.
Druhá světová válka ovlivnila všechny sporty, včetně šipek, s tím, že soutěže byly buď zrušeny nebo pozastaveny. News of the World se nekonaly až do roku 1947, ale mezitím noviny udržovaly vysoký profil hry zřízením 'týmu šipkových šampionů'. Tým zahrnoval slavné anglické hráče Jima Pikea a Johna Rossa a přijímal výzvy na zápasy, které sbíraly peníze pro Červený kříž. Do konce války se prostřednictvím těchto zápasů vybralo více než 200 000 liber, což překonalo všechny ostatní sporty.
Šipky také hrály důležitou roli při udržování morálky britského obyvatelstva doma i v zahraničí. Mnoho vojáků přijalo hru jako volnočasovou aktivitu, čímž napodobovali počátky šipek stovky let předtím ve středověku 14. století. Šipky byly vydávány ve sportovních balíčcích pro námořnictvo, armádu a letectvo během pozdější části války.
V tomto období britští vojáci sdíleli hru šipek s mnoha svými spojenci z Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu. Poté, co byli seznámeni se šipkami, tito vojáci a ženy si šipky vzali domů po skončení války a pomohli hře šířit se globálně, když ji objevovalo stále více lidí.
Jak se hra vyvinula po druhé světové válce
Hra šipek se vyvinula po druhé světové válce, kdy byla založena Národní šipková asociace Velké Británie (NDAGB), aby pomohla organizovat ligy na místní a národní úrovni. V tomto čase bylo minimální mediální pokrytí šipek, kromě každoročního mistrovství News Of The World, které nadále přitahovalo velký počet účastníků z celé země.
'Zlatá éra' šipek v televizi přišla v 70. a 80. letech, kdy byla v roce 1973 založena Britská šipková organizace (BDO), která převzala řízení sportu. Vedoucím BDO byl Olly Croft, který přinesl sponzory a televizní pokrytí a pomohl přeměnit hru na mezinárodně uznávaný sport.
První BDO Mistrovství světa v šipkách se konala v roce 1978 v klubu Heart of the Midlands v Nottinghamu. Leighton Rees porazil Johna Lowea 11-7 na legy a stal se prvním šampionem a inkasoval 3 000 liber, přičemž Lowe získal 1 700 liber za své vystoupení ve finále. Toto období vidělo několik hráčů stát se domácími jmény, včetně pětinásobného mistra světa Erica Bristowa, Alana Evanse, Jockyho Wilsona a Cliffa Lazarenka.
V roce 1983 více než osm milionů televizních diváků sledovalo, jak Keith Deller porazil Bristowa ve finále mistrovství světa. Následující rok přinesl historický moment, když Lowe hodil dokonalý devíti-šipkový leg – poprvé v televizním šipkovém turnaji.
Šipky jak je známe dnes
Šipky na nejvyšší úrovni prošly monumentálními změnami začátkem 90. let, kdy se 15 nejlepších profesionálních hráčů odtrhlo od BDO a vytvořilo vlastní organizaci. Vznikla Světová šipková rada (WDC) s cílem propagovat profesionální hru a zajistit více televizního pokrytí. Po boomu v 70. a 80. letech byl sport v roce 1992 v úpadku, s pouze jedním turnajem v televizi (mistrovství světa BDO), a potřebovala se změna, aby se profesionální stránka šipek posunula na vyšší úroveň.
15 hráčů, kteří se původně odtrhli od BDO, zahrnovalo Phila Taylora, Dennise Priestleyho, Erica Bristowa, Johna Lowea a Jockyho Wilsona, mnohé z domácích jmen. Reakce BDO byla zakázat všem těmto hráčům hrát v krajských šipkách, superligách a všech turnajích BDO. Zákaz by byl zrušen pouze v případě, že by se hráč vrátil do BDO, přičemž Mike Gregory a Chris Johns oba slíbili věrnost BDO, zatímco ostatní 13 hráči zůstali věrní WDC.
Obě organizace se nakonec dostaly k soudu, který vyhrála WDC, a byl zaveden Tomlinův řád, což znamenalo, že hráči mohli hrát v jakýchkoli turnajích, které chtěli. Jedinou výjimkou bylo, že hráči mohli soutěžit pouze v jednom ze dvou mistrovství světa, protože v té době WDC již pořádala svou verzi mistrovství světa.
WDC byla přejmenována na Professional Darts Corporation (PDC), která je dnes považována za světového lídra v šipkách, organizující multi-milionovou tour profesionálních akcí, kde hráči soutěží každý rok. PDC také má rozsáhlé živé pokrytí svých turnajů napříč mnoha vysílateli, včetně Sky Sports a ITV, a největší hvězdy hry jsou nyní na našich obrazovkách více než kdykoli předtím.
Dámské šipky také prošly mnoha změnami v průběhu let, s BDO, která zavedla ženské mistrovství světa v roce 2001. Od roku 2022 je toto akce nyní pořádána Světovou šipkovou federací (WDF), zatímco PDC organizuje Women’s Series – kolekci turnajů každý rok s místy v Grand Slam of Darts a PDC World Darts Championship pro nejlepší hráčky během sezóny.